Altunizade Şub: +90 216 505 18 40-42
Ümraniye Şub: +90 216 505 30 44

Botoks

Botulinum Toksin “clostridium botillinum” olarak adlandırılan bir bakterinin ileri derecede saflaştırılmış ve ilaç haline getirilmiş toksinidir. 1989 da şaşılık tedavisinde, 2002 de kırışıklıkların tedavisinde amerikan FDA onayı almış orijinal bir “ilaçtır”.

Kas içine enjeksiyon tarzında uygulanan bir ilaç olup kesinlikle krem veya yüzeysel başka bir uygulama formu yoktur.

Kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini geçici bir süre sinirsel etki almasını engelleyerek durdurur. İleti alamayan kaslar da kırışıklığa neden olamadığı için rahatlar ve kırışıklık açısından bir anlamda “zaman durmuş olur”.

Genellikle üst 1/3 yüz dediğimiz çatık kaş çizgileri, alın çizgileri ve kaz ayağı kırışıklıkları dediğimiz göz kenarları çizgilerinde kullanılıyor. Bunun dışında üst dudak, burun kenarları (tavşan çizgileri), boyun gerginlik bantları (platisma bantları) ve koltuk altı, el ve ayak tabanı terlemelerinde de çok başarılı kullanım alanları mevcut. Hekimlere son dönemde migren, anal fissür, vajinismus, spastik hastalıklar gibi çeşitli birçok alanda uygulama olanağı sunmaktadır.

Hekim tarafından istenilen sonuçlar planlandıktan sonra çok ince iğnelerle doğrudan kas içine yapılan enjeksiyonlar tarzında uygulanıyor. Yüz uygulamalarında kas içi enjeksiyonlar gerekirken, avuç içi ayak tabanı ve koltuk altı terlemelerinde cilt içi enjeksiyonlar tercih ediliyor.
Etkisi uygulamayı takip eden 4-5 gün sonra başlar, 2 haftada belirginleşir ve genellikle 3 haftada tam oturur. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber genellikle 6 aydır.

Sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Nadiren uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma olabilir. Yine nadiren geçici olarak göz kapağında düşme olabilir ki bu da bir göz damlası ile tedavi edilebilir. Bu konuda eğitimli uzmanlar tarafından uygulandığında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. İlaç bölgesel olarak etkilediği ve vücuda dağılmadığı için sistemik bir yan etkisi bildirilmemiştir.

Hamilelerde ve emzirme döneminde kullanımına dair yeterli çalışma bulunmadığından kullanımı önerilmemektedir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı bulunanlarda, bazı antibiyotikleri halen kullanmakta olanlarda, cilt üzerinde aktif enfeksiyonu olanlarda uygulanmamalıdır.

Uygulaması 10-15 dakika kadar sürmekte ve kişi hemen günlük yaşamına dönebilmektedir.

Bir cevap yazın

WhatsApp Hattı
Özlem Ateş Canlı Destek
Whatsapp üzerinden iletişime geçmek için aşağıdaki linke tıklayın!