Altunizade Şub: +90 216 505 18 40-42
Ümraniye Şub: +90 216 505 30 44

Tırnak Mantarı ve Tedavisi

Halk arasında mantar adı verilen küçük organizmalar, insan vücudunda birçok dokuya yerleşerek hastalık  yapabilir. Bunlardan biri de tırnaklardır.

Genellikle ortak kullanılan spor salonları, havuzlar, saunalar, banyolar bulaşma kaynağı olur. Mikrop bulaştıktan sonra kişinin direncine bağlı olarak ya vücuttan atılır veya hastalık belirtileri oluşur. Tırnakta bu enfeksiyon kararma, sararma, kalınlaşma, tırnak yatağının boşalması, tırnakta küçülme gibi belirtiler gibi belirtiler verir. Önce tek tırnakta görülürken zamanla tüm tırnaklara yayılabilir. Ayak tırnaklarında daha sık rastlanır.

Erken tanı önemlidir. Daha etkili ve hızlı tedavi edilir. Bu amaçla ağızdan tedavi, lokal uygulamalar ve lazer kullanılır. Nd:Yag lazerler bu amaçla kullanılan lazer türleridir. Mantarın yaygınlığına göre tek başına veya diğer tedaviler ile birlikte uygulanır. Ayda bir olmak üzere 3-6 seans uygulanmalıdır. İyileşme belirtileri 2 ay sonra görülür. Tedavi sonunda hem estetik  olarak iyi görünümlü tırnaklar elde edilir, hem de bir enfeksiyon kaynağı mikroorganizmadan kurtulunmuş olunur.

Bir cevap yazın

WhatsApp Hattı
Özlem Ateş Canlı Destek
Whatsapp üzerinden iletişime geçmek için aşağıdaki linke tıklayın!